Islandu se prostě nemůžeme nabažit. Já vím, že to je blbý tam jezdit v létě i v zimě, prostě skoro pořád, ale ..... jsou prostě věci, které se v létě vidět nadají. Když jsem přemýšlela, co s narozeninovým dárkem, napadlo mě, že bych fakt chtěla vidět ledovcovou jeskyni. To jde jen v zimě, kdy neteče voda z tajících ledovců a jeskyně se tak odkryje pokaždé jinde a každý rok naprosto jiná. Jiné je to i průjezdností silnic. Víceméně se dá pohybovat jen kolem Reykjavíku a dalších měst a po R1, ale i tam je dobré sledovat aktuální počasí. V zimních měsících jsou dost časté bouře, které zneprůjezdní i tuto "dálnici". My jsme projeli jih až na Jökulsarlón a zpět. Zážitek to byl super, počasí jsme měli lepší než v tu dobu bylo v Praze. Výlety je potřeba plánovat s ohledem na to, že se velmi pozdě rozednívá a velmi brzy stmívá, respektive v lednu to přes den vypadá jako permanentní západ slunce. Každopádně na focení je to skvělé světlo, pokud slunce vyjde. Byla to rychlovka, prostě takový prodloužený víkend. Po příletu do Reykjavíku jsme si zase půjčili Suzuki Jimny. My ten malý pekáč máme fakt rádi:)
je první z přírodních "atrakcí" na jihu. Je to jeden z mála vodopádů, který se dá obejít i zezadu, což je velká paráda.
O pár metrů nalevo je další vodopád Gljúfrabúi, skrytý ve skalní puklině. Dá se k němu dojít pěšky, je to pár metrů.
VÍCE INFORMACÍ: o vodopádech
Film Hluboko o šokující události ze zimy roku 1984, kdy se z potopené lodi nedaleko ostrovů zachránil jeden člen, který přežil několik hodin v ledové vodě.
Poprvé jsme dali výhled z druhé strany útesu, který je přístupný z městečka Vík. Tato část je mnohem méně exponovaná než oblíbená Black Beach.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Další z velmi oblíbených oblastí. Jedná se o dlouhou šelfovou pláž, která má na každé ze stran nějakou zajímavost. Jako první při příjezdu od Reykjavíku jsou útesy Dyrhólæy s majákem, odtud je pak výhled na Reynisfjara Black Beach.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Samotná cesta jihem k Jökulsarlón je při pěkném počasí zážitek. Určitě je potřeba pořádné oblečení, my dost hodlujeme Fjällraven
V zimě jsme si dopřáli bydlení v designovém hotelu Fosshotel Glacier Lagoon, který sledujeme už z doby, kdy se teprve stavěl. Je to prostě uprostřed ničeho.
Ledovcová jeskyně je ten nejlepší zimní zážitek. Návštěva je možná pouze s průvodcem. Asi by to šlo i bez něj, ale nikdy není známé místo, která jeskyně je zrovna přístupná. Navíc cestovka poskytne i helmy (to je myslím zbytečné), ale hlavně mačky. Bez nich chůze po ledu nemožná. Zasekávání ocelových hrotů do ledu má super zvuk, ten se pak násobí počtem lidí, takže to je taková křupka všude kolem. Chůze po ledovci je zábavná, ale je tam několik nebezpečných momentů, jako "mlýny" tedy zasněžené plochy, které pod sebou mohou ukrývat vymleté díry kamsi do hlubin ledovce, odkud není návratu. Na sníh se tedy nesmí nikdy stoupat!
Z fotek jsme si představovali takovou trochu "private tour", tento pocit umocnila i informace, že v super jeepu, kterým nás tam dovezou, pojede maximálně 12 lidí. Nenapadlo nás ovšem, že cestovek na takový zážitek je mnohem mnohem víc, takže jeskyně byla turistů vyloženě plná. Liduprázdné záběry jsou vrcholem trpělivosti.
VÍCE INFORMACÍ: Extreme Iceland tours
Cestou na zamrzlý Jökulsarlón jsme se opět zastavili na Svínafell ledovci. Zajímavé oproti létu je, že v zimě jsou ledovce modřejší. Netají a nemají díky tomu ten bílý povlak a jsou mnohem více prokreslené. Úžasné struktury tvoří i zamrzlé kry v modré vodě jezera. Z Jökulsarlón se vyjíždí s cestovkami na Ice Cave.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Pak už jen rychlá zastávka na Gullfoss cestou na letiště. U lítání s dronem mi málem umrzly prsty, ale stálo to za to.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web