Neapol není jen Vesuv, ale je to celá vulkanická oblast, kde se nachází jedna z potenciální nejnebezpečnějších sopek Campe Flegrei. Solfatara je takový neznámý tip na ochutnávku sirného pole jako z Islandu. Zato Vesuv je turistická atrakce Numero Uno.
Solfatara je kráter vyhaslé sopky cca 770 m v průměru. Na dně kráteru dosud bublá bahno. Je součástí Flegrejských polí (Campe Flegrei), což je sopka v průměru 13 km v těsné blízkosti Neapole, zasahují až do moře. Některé zdroje uvádějí, že se jedná o již vyhlaslou sopku pouze se sirnou aktivitou, některé uvádějí, že supervulkán Campe Flegrei je spící bomba, která při výbuchu strčí Vesuv do kapsy.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Na tuhle turistickou atrakci máme buď smůlu, nebo na ni nemáme nervy. Když jsme se dorazili poprvé na skútru po cca 80 km jízdy, příjezd se nám tak zhnusil, že jsme nahoru odmítli vylézt. Cestu na vrchol Vesuvu lemují hromady odpadků a ruiny restaurací, prostě bordel. Škvárové parkoviště před placeným vstupem je plný stánků s Kristovými slzami a dalšími podobnými nesmysly. Takže jsme se podívali jen přes Google a jeli domu.
Při druhé návštěvě jsme zase nestihli otvírací dobu (rozuměj o hodinu před zavíračkou) a ostraha nás odmítla vpustit. Tentokrát jsme aspoň měli drona, takže jsme si tam zaletěli sami. Třeba to vylezeme někdy příště, třeba.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Malebný ostrov s pár domy pár kilometrů od Neapole. Gaiola je označován jako prokletý ostrov, na kterém nikdo ani nechce bydlet. V tuto chvíli slouží jako přírodní rezervace pro racky a další mořské ptáky. Na pobřeží je fajn koupání.
Poslední zajímavost v lokalitě. Tradičně jsme se ocitli mimo hlavní vstup, kdesi od sídliště, díky tomu jsme nestáli frontu na lístky. Celý komplex je poměrně rozlehlý, v létě bez stínu. Všechny poklady jsou uložené v archeologickém muzeu v Neapoli - viz. odkaz výše.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web