Do Neapole jsme si udělali výlet na prodloužený víkend, a rozšířili ho o další místa kolem, protože na jednom místě prostě nevydržíme. Tím, že Neapol leží ve vulkanické oblasti, nabízí se kolem mraky výletů, které se sopkami souvisí. Ubytování jsme si zajistili v centru jen kousek od Plebiscito v Hotel Santa Brigida, spíš než hotel bych tomu říkala guest house. Hotel zabírá jedno patro starého činžáku, takže to není úplná klasika. Nicméně je velmi příjemný se skvělou snídaní. Odtud je to pak kousek na nábřeží s Castel dell'Ovo, stejně tak na druhou stranu do historického centra.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Část města s rozlehlým náměstím, kde je královský palác a kostel San Francisco di Paolo. Kousek od náměstí je pasáž Galería Umberto I, taková malá provinční napodobenina milánské pasáže Vittorio Emaneule I. Na druhou stranu se dá dojít na nábřeží do přístavu Bersagliera s množstvím restaurací. Na námestí jsme narazili nejlepší kafe v Gran Caffé Gambrinus na Piazza Trieste e Trento
Středověký hrad na výběžku. Je to v těsné blízkosti přístiviště Bersagliera. Hrad je volně přístupný, dá se projít až na horní terasy s krásným výhledem na moře. Po cestě jsme potkali takovou nesmělou ceduli v italštině, že drony jsou zakázané, tak jsme je zbytečně nepokoušeli....
Severovýchodní část historického centra je plná křivolakých uliček s Neapolí jak má být. Žádný turistický balast, ale všude pověšené prádlo, kýčovité oltářky s Pannou Marií, holičství a nepořádek. Tady se dá potkat velké množství kostelů, Campanilla della Pietrasanta, nebo podzemní chodby Sotterranea.
V severní části historického centra jsme procházku zakončili v archeologickém muzeu, kde je značná část věnovaná Pompejím a v prostorách muzea jsou i dočasné výstavy. Za nás tam byla parádní výstava Kokocinského.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web