Amsterdam jsme si dali už několikrát. V Amstru se skvěle jezdí na kole, to je bez debat. Kola se dají půjčit na mnoha místech v centru. Bydlení jsme vyzkoušeli na housboatu a byl to super zážitek. Housboatů je k pronájmu poměrně dost dostupných na AirBNB. My jsme vyzkoušeli i komunitní bydlení / cowork / hotel Zoku a je to super, kde všechno jede přes aplikace. Kromě grachtů jsou zajímavé části s novou výstavbou. Při poslední návštěvě jsme vyzkoušeli i jízdu po kanálech, vybrali jsme malou otevřenou loď a bylo to fajn.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Památník obětem holokaustu. Otevřené bludiště se zrcadlovou nástavbou, ve které se skvěle odrážejí okolní stromy. Spodní část je z cihle, jež mají každá vygravírované jméno oběti. Celkem jich je 102 tisíc. O architektuře Daniela Liebeskinda zde.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Když nebydlíme na houseboatu, tak bydlíme v Zoku. Je to něco mezi hotelem a komunitním bydlením. Můžete si vybrat, jestli tu budete jednu noc, nebo pár měsíců. Všechny pokoje jsou spíš takové malé apartmány / lofty, kde se dá dobře existovat. V horním patře je pak restaurace kombinovaná s hubem. Všechno jede přes aplikaci. Dokonce i jídlo v restauraci si naťukáte přes svůj profil, víno si nalijete sami, po jídle si uklidíte ze stolu a naštěstí jsme po sobě nemuseli mýt nádobí.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
@Droog design je nenápadný klasický dům ve úplném středu města. V patře je skvělá kavárna a kolem různé výstavní prostory..
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Nejudržitelnější plovoucí bydlení, které vytvořili přímo obyvatelé. Kromě toho, že to je ukázka nádherné architektury menších plovoucích domků, je to i technologicky velmi propracované. K projektu existuje samostatný web, kde jsou i informace o lidech, kteří zde bydlí. Kousek za rohem jsme narazili na ulici dalších zajímavých řadovek.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Silodam je bytovka od MVRDV. Za našich studijních let to byla pecka. Kontejner postavený na vodě a naprosto atypicky jsou promíchané byty napříč patry, takže tu neplatí, že nahoře jsou nejdražší byty, ale kupodivu je najdete třeba v přízemí.
VÍCE INFORMACÍ: o projektu
Borneo je jeden z nově vystavených poloostrovů v Amsterdamu. Je to úplná učebnice architektury. Některé ulice jsou řešené stejným stylem jako developerská výstavba. Jedna ulice je vyhrazena individuální výstavbě. Majitelé pozemku si mohli vybrat jednoho z 30 architektů a nechat si postavit naprosto individuální dům při dodržení předem daných limitů. Je to nádhera. Pro nás bylo naprosto neuvěřitelné, jak normálně se tam žije. z jedné strany ulice, z druhé voda a od oběda se skáče přímo do moře.
VÍCE INFORMACÍ: o projektu
Botanická zahrada De Hortus. Zelená oáza uprostřed města. Obří skleník, pár malých pavilonů, divoká zeleň a motýlí líheň. Uprostřed léta, když je všude ve městě vedro, je to ideální relax.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Kousek od muzejní čtvrti je nákupní ulice. Taková nenápadná, která na první pohled nevypadá, že tady najdete luxusní obchody. Zábavný je kontrast s tím, že hend za rohem je škola a školní hřiště. A jeden z domů je z dílny nejlepších holandských architektů MVRDV.
VÍCE INFORMACÍ: architekti
Stedelijk je muzeum současného umění. Výrazná architektura s dominantou laminátové vany s obřím přesahem střechy je něco, co nemůžete minout. Muzeum je v mezejní čtvrti, kousek od Rijskmuseum.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Jedna z poboček galerie současného umění Moco. Překvapivě je napěchovaná do malého domku v muzejní čtvrti. O to větší kontrast budovy a expozice to pak je.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Pokud by se vám nechtělo trávit hodiny v Rijks muzeu, tak hned před budovou je malý parčík, kde je zábavná fontána. Tam se dá vydržet taky dlouho a ještě se v létě zchladit.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Normálně bych asi do námořního muzea nešla. S Erikem je to jiné a vymetáme i místa, kde se baví děti. Maritime Muzeum strašně mile překvapilo. Je to obrovská budova, která je citlivě zrekonstruovaná, venku je zakotvená pirátská loď, která je vidět široko daleko.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Zadní fasáda obchodního domu De Bijenkorf. Neuvěřitelně krásná práce kombinace tradiční režné cihly a betonových tvarovek.
Bydleni na hausbótu je v Amsterdamu super. Tímhle jsme vlastně začali naše cestování v roce 2010. Dneska už najdete lepší nabídky na AirBNB i Booking, tenkrát se to hledalo poměrně obtížně. Po letech už loď vypadala, že má svou slávu za sebou (teda o to nikdy moc luxus nebyl). Terasa na střeše byla parádní. Horší byl coffeeshop hned u přídě, takže nám za okny hulákali lidi až do rána. Pořád jsme nechápali, proč máme na stěnách klaksony.
Toto byl Fifteen. Restaurace Jamieho Olivera, která už dnes, stejně jako všechny ostatní jeho restaurace neexistuje. Fifteen byl super koncept. Zaměstnávali teenagery, kteří měli potíže v životě a tohle prací je vraceli do normálního života. Měli vždy jen pár receptů, které dělali dokola a po měsíci je komplet změnili. Nám se tu dost líbilo. Takže je to škoda.