La Gomera patří menší ostrovy a je kousek od Tenerife. Vlastně je odtud nejlepší výhled na Pico de Teide. Gomera je zelená, divoká krajina s hromadou turistických treků a vyhlídek a ospalá malá městečka. Hodně nám to připomínalo Reunion - zelené, vlhké a strmé. Pláže najdete jen na západním pobřeží a jen tolik, co spočítáte na prstech jedné ruky. Na Gomeru se dá dostat buď trajketem z Tenerife nebo letadlem Binter z Tenerife a Gran Canarie. Nám se svojí divokostí líbila. Počítejte s tím, že přejezdy jsou dlouhé, protože objet hluboká údolí zabere dost času.
VÍCE IFNORMACÍ: oficiální web
To je gomerská ikona, tu najdete na všech fotkách a v místě několik vyhlídek v různých úrovních. V lese přes silnici pak najdete ještě jednu stezku na vyhlídku na opačnou stranu, kde jsou také zajímavé skály.
Návštěvnické centrum a botanická zahrada. Zavítali jsme sem trochu náhodou a je to skvělé! Super expozice o vzniku ostrova a jeho přírodě. U toho je malá botanická zahrada s místními rostlinami a kavárna, kde mají místní sušenky z Gofio, což je něco jako celozrnná mouka a je to super zdravé.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
Malá oblast, kde je neskutečně červená hlína. Tu používali na výrobu keramiky. Pokud se sem vydáte, stejně jako my po dešti, počítejte s tím, že se vám bude hlína lepit v tlustých vrstvách na boty.
Nejvýraznější architektura celého ostrova je jednoznačně vyhlídka Abrante na hraně útesu se skleněným tunelem.
VÍCE INFORMACÍ: Archdaily
Maličké městečko na východním pobřeží. Už zdálky nás zaujala bílá střecha kupolí naruby. Našli jsme tam cestou i zajímavou architekturu a poprvé viděli typické gomerské okenice. Každý ostrov má nějakou svoji stavební specialitu. A právě Agulo je město, na které je pohled z vyhlídky Abrante.
Národní park Garajonay, zapsaný na seznamu Unesco, je rozložený přes celý střed ostrov. Panují tady úplně jiné klimatické podmínky, než jinde. Je tu výrazně větší oblačnost, takže často přijedete do mlhy. Je tady opět množství treků. My jsme dojeli do rekreační oblasti La Laguna, které je v zimě často celé zatopené. Jinak jsou tady hřiště, grilovací spoty a malá restaurace. Určitě si dejte procházku vavřínovým lesem, kde jsou stále ještě známky po obrovském požáru z roku 2012, teď už jen jako ohořelé kmeny a pařezy v zeleni. Fascinovaly nás místní gigantické keřové pampelišky.
VÍCE INFORMACÍ: Unesco
Hermogua je městečko na východním a velmi divokém pobřeží. Kousek za městem najdete trosky jednoho z historických jeřábů - Pescante de Hermigua, které sloužily pro nakládání banánů a rajčat na lodě. Našli jsme tipy, že se dá v přírodním bazénu i koupat, za nás tam byly ale tak divoké podmínky, že by to bylo o život. Už samotný přístup po cestě je značený jako životu nebezpečný, se vstupem na vlastní nebezpečí.
Jedna z mnoha vyhlídek. Touhle cestou nás dost zaujaly favely, plechové přístřšky, které jsou vždycky u silnice, ale schované za skálou. Mají super výhledy, jak to mají s vodou a kanalizací těžko říct.
Bancal hotel je rozhodně největší stavba na celé Gomeře. Je umístěný na útesu kousek za San Sebastian, cesta k němu je taková zvláštní přes místní smetiště. Nicméně samotný hotel je pecka. Architektura terasovité betonové stavby s lávovými kameny a k tomu naprosto luxusní výhled na prostější ostrov Tenerife. My jsme tam byli mimo sezónu a u bazénu bylo jen pár lidí, takže pecka. Mají i vlastní bylinkovou zahradu.
VÍCE INFORMACÍ: oficiální web
San Sebastian de La Gomera je hlavní město ostrova. Je to taková celkem nezajímavá díra. Našli jsme tady relativně zajímavou architekturu návštěvnického centra.
Na západním pobřeží jsme si v městečku Arure udělali výlet na vyhlídku El Santo do údolí Taguluche. My jsme měli štěstí, že akorát kolem šlo stádo koz se zvony na krku. Začátek treku poznáte podle akvaduktu.
Valle Gran Re je asi nejhezčí údolí na Gomeře. Vesnice rozeseté po terasovitých zelených svazích, krásné výhledy. Na konci údolí je malé městečko, které je výrazně živější, než hlavní městoSan Sebastian. Tady najdete zátoku s černou pláží na koupání.